 |
Autorzy: Praca zbiorowa pod redakcją Wiesława B. Łacha i Dariusza Radziwiłłowicza Tytuł: Wpływ doświadczeń II wojny światowej na przemiany organizacyjne i doktrynalne Wojska Polskiego w systemie obronnym państwa w nowej rzeczywistości społeczno-politycznej Wydawnictwo: UWM w Olsztynie Miejsce wydania: Olsztyn Rok wydania: 2015 ISBN: 978-83-65171-09-2 Oprawa: twarda Ilość stron: 440 Publikacja stanowi zestawienie artykułów, w których autorzy starali się przybliżyć problematykę związaną z różnymi aspektami działania Wojska Polskiego. Historyków dziejów wojskowości interesują problemy walki żołnierza WP z najeźdzcą niemieckim w 1939 r. i w okresie okupacji niemieckiej oraz bojów nna wielu frontach II wojny światowej. Ponadto, badacze przedstawili kwestie organizacyjne, szkoleniowe, doktrynalne, ideologiczne Wojska Polskiego, które w rzeczywistości powojennej były przedmiotem polityki bezpieczeństwa określanej wyłącznie w Moskwie. Natomiast inni odnieśli się do problemów uzbrojenia i techniki wojskowej w rodzajach sił zbronych.
|
 |
Autorzy: Wojciech Włodarkiewicz, Lech Wyszczelski, Marek Wagner, Józef Piłatowicz, Adam A. Ostanek Tytuł: Szkolnictwo wojskowe I Rzeczypospolitej. 250. rocznica powołania Szkoły Rycerskiej Wydawnictwo: WAT w Warszawie Miejsce wydania: Warszawa Rok wydania: 2015 ISBN: 978-83-7938-030-5 Oprawa: twarda Ilość stron: 346 250. rocznica powołania Szkoły Rycerskiej - nowoczesnej polskiej uczelni o dużych osiągnięciach dydaktycznych i wychowawczych oraz potrzeba przybliżenia jej genezy, dziejów oraz organizacji i realizacji procesu kształcenia i wychowania podchorążym, studentom i absolwentom współczesnych polskich uczelni wojskowych, a także brak aktualnej i dostępnej Czytelnikom monografii poświęconej pierwszemu okresowi polskiego szkolnictwa wojskowego do 1795 r., były głównymi przesłankami, które skłoniły pięcioosobowy zespół autorski do przygotowania monografii Akademii Szlacheckiego Korpusu Kadetów Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej na tle dziejów militarnych i szkolnictwa wojskowego w Europie w XVIII wieku.
|
|
Autorzy: Praca zbiorowa pod redakcją Janusza Gmitruka Tytuł: Historia pisana chłopską krwią. Zamojszczyzna, Wołyń i Małopolska Wschodnia w latach II wojny światowej Wydawnictwo: MHPRL w Warszawie Miejsce wydania: Warszawa Rok wydania: 2015 ISBN: 978-83-79010-69-1 Oprawa: miękka Ilość stron: 338 Niniejsza publikacja przygotowana została z okazji siedemdziesiątej piątej rocznicy powstania Batalionów Chłopskich. Chcielibyśmy w niej przypomnieć nie tylko fakty historyczne z przebiegu wydarzeń na Zamojszczyźnie i Kresach Wschodnich w latach II wojny światowej, ale także ich bohaterów. Mieszkańców polskich wsi, którzy stanęli do walki w obronie rodzinnej ziemi i przetrwania biologicznego całego narodu.
|
 |
Autor: Krzysztof M. Gaj Tytuł: 1. Dywizja Pancerna. Organizacja Wielkiej Jednostki pancernej PSZ na Zachodzie - sierpnień 1944 r. Wydawnictwo: Napoleon V Miejsce wydania: Oświęcim Rok wydania: 2015 ISBN: 978-83-7889-283-0 Oprawa: twarda Ilość stron: 234 Bazując na materiałach archiwalnych oraz relacjach i wspomnieniach żołnierzy 1. DPanc, Autor ustalił i przedstawił szczegóły organizacyjne wszystkich elementów składowych jednostek, szeroko pojętą problematykę związaną ze szkoleniem oraz funkcjonowaniem systemu dowodzenia i łączności. Nowatorstwem pracy jest przedstawienie dotychczas niespotykanych szczegółów funkcjonowania, objawiających się zamieszczeniem danych przedstawiających długości kolumn poszczególnych oddziałów w marszu i na postoju oraz zaprezentowaniem potrzeb oddziałów w zakresie żywienia i zaopatrzenia w amunicję oraz materiały pędne, wraz z ich urzutowaniem oraz systemem dowozu i uzupełniania. Pracę uzupełniają liczne schematy, tabele, fotografie i szkice.
|
 |
Autorzy: Praca zbiorowa pod red. Andrzeja Olejko i Pawła Korzeniowskiego Tytuł: Wokół kresów, granic i pograniczy w historii wojskowej Wydawnictwo: Napoleon V Miejsce wydania: Oświęcim Rok wydania: 2015 ISBN: 978-83-7889-359-2 Oprawa: twarda Ilość stron: 156 Niniejsza publikacja stanowi pokłosie XII Forum Historyków Wojskowości. Stanowi ona uzupełnienie pracy pt. "Kresy, granice i pogranicza w historii wojskowej" i zawiera wielowątkowe rozważania na roli kresów, granic i pograniczy w dziejach militarnych Polski, Europy i świata.
|