Podkarpacie i Ziemia Lwowska

Podkarpacie i Ziemia Lwowska W dniach 19-22 czerwca 2003 roku zorganozowana została podróż historyczno-wojskowa na Podkarpacie oraz Ziemię Lwowską. Współorganizatorami wyjazdu były: Departament Wychowania i Promocji Obronności MON, Wojskowe Biuro Badań Historycznych, Dom Wojska Polskiego oraz Akademia Świętokrzyska - Filia w Piotrkowie Trybunalskim. Uczestnikami wyjazdu byli pracownicy naukowi oraz seminarzyści prof. Czesława Grzelaka oraz prof. Henryka Stańczyka.

Podróż obejmowała obszar położony wzduż Wisły, odbijając w kierunku Podkarpacia na wysokości Sandomierza i sięgając aż po Lwów. Pierwszego dnia zwiedzano Sandomierz, Baranów Sandomierski, Leżajsk oraz Przemyśl. Następnego dnia udano się do Lwowa, którego zabytki, nekropolie oraz inne ważne dla Polaków miejsca zwiedzano w ciągu 20 i 21 czerwca. W dniu 21 czerwca zwiedzano także położoną nieopodal Żółkiew. W godzinach popołudniowych nastąpił wyjazd do Przemyśla w którym zwiedzano jeszcze m.in. pozostałości twierdzy przemyskiej. Ostaniego dnia podróży z Przemyśla udano się do Rzeszowa, omawiając znaczenie tego garnizonu w II RP, następnie zaś przez Lublin do Kozłówki, gdzie zwiedzono zespół parkowo-pałacowy w Kozłówce. Stąd przez Kock nastąpił powrót do Warszawy.

W niedługim czasie, po zakończonej podróży, ukazała się publikacja ilustrująca przygotowane i zaprezentowane podczas wyjazdu referaty. W celu zapoznania się ze spisem treści proszę kliknąć na miniaturkę okładki.